Doprava do Prahy a v Praze

Praha je velké město a mimoto hlavní město české republiky. Proto je tam velký provoz ale Praha má také dobrou městskou hromadnou dopravu. Ale nejdřív musíš cestovat do Prahy. Autem to není problém, protože postavili a stále stavějí dálnice. Z Norimberku je tam dálnice a málokdy je tam zácpa. Ze severu je tam také dálnice a na jihu pracujou na posledním úseku. Také Praha má letiště a spojení do mnoho měst. Ale na vlak zdánlivě zapomenuli. Ze Drážďan existuje stará linka a stále funguje dobře. Ale všechny vlaky musí jezdit po úzkém údolí Labe a proto dokonce planujou dlouhý tunel, který by zkrátil dobu jízdy na hodinu. Ten tunel ale nebude hotovy dřív než v roce 2040. Ze západu a jihu vlaky používají staré koleje a nemůžou jezdit rychle. Ze Norimberku Německá drahá dokonce nabízí předností cestu autobusem do Prahy.

Ale už jsem dost stěžovaní. Dosud jsme do Prahy vždycky dojeli. V Praze se pohybujeme tramvají, metrem a autobusem. To je pohodlné a obzvláště v tramvají se moc rad dívám přes okno na úžasné budovy a na lidí. MHD v Praze je také velmi sociální. Pro lidi nad 70 let je jízda zadarmo a s dětmi do tři nepotřebuješ také žádnou jízdenku. Nabízejí také levné časové jízdenky. Kočárky se vejdou všude. Všechny autobusy jsou nové a mají přízemní přístup. Téměř všechny stanice metra mají výtahy, ale někdy je rychlejší jet po eskalátorech s kočárkem. Ale samozřejmě to je trošku nebezpečné. MHD Prahy užívá asi tří typy tramvají. Jenom nejstarší typ nemá přízemní přístup. Ale většinou někdo pomáhá, protože lidé jsou obvykle moc zdvořilí v MHD a také často nabízejí sedadlo starším lidem a rodičům s malymi dětmi.

Praha je velké, moderní město a proto je bohužel auto důležitý dopravní prostředek. Aut je hodně a často jezdi moc rychle. Proto je to na některých ulicích hlasité a nepříjemné. Obzvláště na kočičích hlavách hluk je ohlušující. Takové ulice nejsou vhodné pro auta ale když je stavili nikdo na auta nemyslel. Lidí potřebujou snad několik let, než budou redukovat auta z města. Aspoň už natřeli tu a tam cyklostezky na ulicích. Ještě je používá jenom málo lidí, ale to bude. Občas už spatřujeme cyklisty. A zdánlivě řídit kolo je vážná záležitost. Téměř každý cyklista má na sobě speciální oblečení, jezdí na moderním kole a samozřejmě nosí helmu. V Německu lidé také mají moderní kola ale nosí speciální oblečení jenom když dělají vyjížďku na kole. V Holandsku lidé mají málokdy moderní kola a tam vyjížďua na kole jenom dělají Němci. Místo toho Holanďani používají stále jejich kola a u toho nenosíme speciální oblečeni.

Všeobecně můžeme jezdit a chodit pohodlně v Praze. Mám dojem, že ještě Praze chybí odvaha tvořit dopravu budoucností. Ale hodně měst v Evropě má stejný problém. Ale většinou nejsou tak krásná jak Praha. 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: