O vládách

„Každý národ má vládu, jakou si zaslouží.“ Ten vyraz napsal francouzský filosof Joseph de Maistre v roce 1811. Výrok není pravdivý vždy a všude ale má pravdivé jádro. Připojuju ještě, že vláda se podobá společnosti. Přinejmenším v demokracii. V diktatuře to samozřejmě neplatí. A žádný národ si diktaturu nezaslouží.

V Německu obvykle lidé nechtějí žádnou změnu. Každopádně vláda musí zavádět změny pozorně a pomalu. A když část společnosti ztratí výhodu, obvykle dostane něco na oplátku. Němci nemají moc rádi překvapení. Přesto nakupují prefabrikované domy, objednávají all-inclusive dovolená a mají pojištění proti všemu. Proto si také voli stejnou vládu každé čtyři roky. Vláda je znamená a nějak pohodlná.

V Americe lidé nepotřebují takovou jednotvárnost. Změna je část života. Změníš tam spíš práci a bydliště. Ale podivuhodně málo lidí změní stranu u voleb. Protože vykonávají mistrovský kousek byt konzervativní a zároveň flexibilní. Hodně Američanů se radši spoléhá na sebe než na stát. Stát a jeho zástupce nemají mít moc vlivu. A proto několik zástupců si může dovolit být trochu extravagantní.

Pokud jsi Čech a nechceš číst názor nevědomého cizince, prosím už dál nečti.

V česku je situace komplexnější. Demokracie je tady mladá. V Americe existuje víc než 200 let a v Německu aspoň 70 let. Češi si můžou volit jejich vládu teprve 30 let. Předtím měla dlouho nějaká jiná moc kontrolu nad zemi a národem. Dlouho bylo Česko část habsburské říše. Ne vždycky dobrovolně. O tom svědčilo mnoha válek, s kterými Češi zkoušeli získat nezávislost. Jenom dvacet let po první světové válce Česko bylo nezávislé, už potom přišli Němči a zuřili tady. Po druhé světové válce Češi museli čekat zase víc než čtyřicet let aby o sobě rozhodli. 

To je jeden důvod proč mnoho Češi nedůvěřují úplně státu a nařízením. Nepovažují stát za instituci, která pomáhá občanům. Nechtějí bojovat se státem, spíš se mu chtějí vyhýbat. Za komunistu jsi byl odkázán na vztahy, pokud jsi chtěl něco mimo řádného. Cesta na dovolená, léčení u lékaře, materiál pro chatu, vstupenky. Když jsi mohl vyměnit něco, měl jsi výhodu. Jinak někdy pomohl peníze. A takový postoj přetrvává až dodnes. Malé laskavosti jsou stále běžné. A pravidla a zákony jsou někdy spíš doporučení. Obzvláště se to ukazuje teď v čase  corony. Pravidla jsou přísná jako všude jinde v Evropě. Ale mám dojem, že tady občané dodržují pravidla méně přísně nebo si je zlehčují. Proto má Česko téměř nejhorší počty v Evropě a na světě. Díky dobrému zdravotnictví, důsledky nejsou tak zlé.

Ale přesto si hodně lidí radši stěžují na vládu. To už poznal spisovatel Karel Čapek před téměř sto lety. „Češi opovrhují autoritami a proto jsou velmi nápadití v jejich obcházení. Zároveň očekávají, že vrchnost vyřeží každý problém.“ A to platí dodnes. Během pandemie vláda udělal nic pořádně. A beztak vláda a politici jsou uplatní. Je to pravda? Index vnímání korupce od organisace Transparency International umístil Česko na řádu 49. Sousedy jsou Italie a Ruanda. To není moc lichotivé. Ale myslím, že úplatnost v politice nezačíná. A nepřestává tam. Naopak korupce v politice je nejviditelnější protože lidé a média si na to dávají pozor. Ale to existuje všude v společnosti. A proto boj proti ní začíná u každého jedince. Vlády obvykle nejsou lepši než národ.

2 Kommentare zu „O vládách

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: