Život v Praze

Co bych mohl vyprávět o životě v Praze? Vlastně málo. Za prvé nežiju dlouho v Praze a předtím jsem tady byl jenom na návštěvě. Za druhé život v Praze je teď velmi klidný protože je zima a všude máme coronu. Přesto to zkusím.

Praha je kopcovitá. Je tam hodně. A mezi kopci jsou údolí. Proto občas spatříš něco na dalším kopci, myslíš, že to není daleko, ale musíš jít nejdřív dolu a potom zase nahoru. A protože kopce jsou obvykle strmé, ulice nejsou rovné. A proto jsou cesty občas delší. Dole vedle Vltavy cesty jsou víceméně rovné. Tam leží velká část města. A tam je nachází staré město a místa, o která mají turisty největší zájem. Ale to je jeden následek corony. Teď nejsou v městě žádní turisté. Hotely jsou zavřené, hospody jsou zavřené a památky jsou zavřené. Když jsme šli na hrad a následně dolu malou stranou do starého města, neviděli jsme téměř ani člověka. Udělal jsem fotky, které bych jinak nemohl udělat. Obvykle Pražani nechodí do města a turistických části. Ale teď si můžou užívat svoje město. Podel Vltavy je dlouhé nábřeží a ukotvili tam několik lodí s hospodami a restauracemi na tom. Když počasí je hezké, procházejí tam lidé, ačkoliv dostaneš jenom něco se sebou.  

Praha je hlavní město a je také velká. V každém případě v Evropě. Má 1,3 milionů občanů. V Čině nebo v Indii to by bylo jenom střední město. V Praze 1 žilo v roce 1980 ještě 52.000 obyvatel. Dneska tam žije už jenom 30.000 občanů. Hodně bytu dneska slouží jako ubytovaní pro turisty. Ovšem v téměř každé městské čtvrti klesl počet obyvatelstva, ačkoliv se zvýšil počet obyvatelstva v celé Praze. Získali jenom vnější okresy. Není to divné, protože obytný prostor na obyvatele se zvýšil jako ve většině městech. Například v padesátých letech v domě tchýně žilo 22 lidí. Dneska tam žije obvykle jenom 8 obyvatel.

Území města je velká a proto existuje několik center s obchody a dalšími zařízeními. Blízko u nás jsou Dejvice. Jsou tam malé potraviny, lahůdkářství a hospody. Samozřejmě další obchody se různými potřebami. Protože Dejvice jsou hustě zalidněné není tam místo pro velké supermarkety. To je moc příjemné. Tato čtvrť je dneska moc oblíbená a lidé, kteří tam žijí nebo nakupují mají dost peněz. Mám dojem, že každý druhý obchod je květinářství, lahůdkářství nebo obchod se vínem. Najdeš tam také populární kavárny, veganské restaurace a všechno co potřebuje moderní člověk. Lidé tady vypadají moc moderně. A vydělávají dobrý peníze. To musíš, protože Praha je drahá. Ceny nemovitostí stoupají a stoupají. Když nemáš dobrý plat nebo jsi  něco nezdědil máš omezené předpoklady. Proto je Praha bohaté město. Blahobyt je podobný jako v Paříži.

Kvůli turistům několik části města pořádně nefunguje. Přesto Praha není kulisa, ale je živé a krásné město. A konec konců turisté sem přinášejí peníze.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: